Viimastel päevadel on tekkinud meediasse ohtralt artikleid ja videosid, kus on kirjeldatud nädala jooksul kiiret üle maailma levinud ahvirõugete viiruse juhtumeid. Käima on läinud uus hirmu kampaania.
Esimesed teated uue ahvirõuge (monkeypox) DNA-viiruse levikust tulid avalikuks Inglismaal 07.05.2022 ja kinnitati 13.05.2022.
Uudis levis kiiresti ja käima on läinud taas meeletu hirmukapaania koletute piltide ja videomaterjalide saatel.
Teades ahvirõuge viiruse levikut ja olemust, pole see viirus viimase 50 aaasta jooksul olnud probleemiks ei Aafrikas ega ka mujal maailmas.
Viirus on jõudnud 24.05 seisuga 15 riiki. Viiruse endeemiline kolle asub Kesk-ja Lääne Aafrika riikides, pärinedes närilistelt (ahvid, oravad) mõne tuhande juhtumiga aastas ning nakkuskandlus inimeselt inimesele on olnud pigem erakordne kui tavaline (1).
Osad juhud UK ja USAs on olnud lokaalsed- haigestunud ei ole eelnevalt reisinud ega olnud viirushaigega kontaktis ja sellistel puhkudel on paljudele arstidele suureks küsimuseks, et kust pärineb sellisel juhul algkolle ? Sellele täna suurtel ametitel vastus puudub.
Internetiavarustest on selgunud, et sama viirusega on tehtud simulatsiooniplaan München Security Conference poolt (MSC) koos NuIclearn Threat Initiative’ga (NTI) aprillis 2021. (2) Kas see on juhuslik kokkusattumus?
Müncheni konverentsi dokumendid ütlevad mustvalgelt, et viiruse puhang algab 15.05.2022 (vt lisa skeem 2). Samuti on juba FDA poolt heaks kiidetud 24.sept.2019 seisuga sama viiruse vastu efektiivsed vaktsiinid – on see järjekordne kokkusattumus?
On oluline ka ära märkida, et Müncheni konverentsi toetajad on samad korporatsioonid, kes osalevad pandeemiaprogrammide väljatöötamisel.
Tõde, mida on toetanud haiguse kulgemise ajalugu on see, et ahvirõugete viirus on oluliselt leebem kui tavaliste rõugete viirus, mis sai elimineeritud 1980datel.
Peiteperiood on 6-13 päeva ja sellel perioodil ei ole inimene nakkusohtlik. Selles faasis tekib sageli lümfisõlmede suurenemine. Edasi tekivad tugev peavalu, lihasvalu, väsimus ja kõrge palavik.
Ei ole hingamisteede sümptomeid, nagu köha, kurguvalu. Mõni päev hiljem pärast esmaseid sümptome tekivad enamustel juhtudel villid, millel on erinevad staadiumid (punetus-kubel-vesivill-mädavill-koorik). Enamasti algab lööve näolt, kuid võib alata ka teistelt kehaosadelt. Haigus levib kehavedelike ja villivedeliku kaudu. On iseparanev 14-21 päeva jooksul.
Lääne -Aafrika tüve suremus on ca 1% mis on leitud Saksamaal, WHO andmetel on suremus 3-6% (3).
Kuna Ahvirõugete viirus on siiski harvaesinev viirus, siis massvaktsineerimist pole senini ette nähtud. Küll aga rõhutatakse, et kontaktsete vaktsineerimine võib tulla kõne alla. (1). Haiguse riskigrupiks on lapsed, noored ja rasedad, kes võivad põdeda raskemini.
On märkimisväärne, kuidas on esitatud viiruse levikuviise viimaste päevadel, justnagu põhiline levikuviis oleks seksuaalne. Teada on olnud varasemast, et viirus levib kehavedelikega otsese kontakti kaudu (sülg, villivedelik), on viidud täna fookus homoseksuaalsel teel levivale viisile. Selliselt piiritletud levikut esitletakse maailmas täna esmakordselt.
Viirus ei levi õhuga seega maskikandlus ei ole antud juhul asjakohane meede, kuigi NewYorgi terviseamet on seda juba soovitanud. Arvestades viiruse leviku aeglust loodulikus olekus (DNA- viirused suudavad oma mutatsioone ise väga kiiresti parandada), ei peaks olema põhjust pandeemia arenemiseks.
Iseäranis kummaline on fakt, et see viirus on suutnud ennast külvata juba 11 riiki 20.05.2022 seisuga, mis seab kahtluse alla loodusliku viiruse DNA-parandamisemehhanismi efektiivsuse.
Õhku jäävad küsimused mis vajavad vastuseid:
- Kuidas hakkab nii kiiresti ja laialt ringlema viirus mis siiani on olnud täielikus lokaalses vaikolekus? Paljudele ekspertidele on see arusaamatu.
- Kuidas on see sattunud riikidesse, kus inimesed ei olegi reisinud ega olnud otseses kontaktis viirushaigega?
- Kuidas samal ajal toimub WHO 75. Assamblee, kus proovitakse võtta üle terve maailma tervishoiu korraldust? Märkimist väärib fakt, WHO oli üks osalejatest ahvirõugete simulatsioonikoosolekul aprillis 2021 Münchenis.
- Kuidas toimub samal ajal WEF koosolek, mis on Great Reseti majandulik täideviiv jõud?
- Kuidas saab viirus loodulikult aktiveeruda just mai keskel nagu on ette näinud NTI (Nuclear Threat Initiative) dokumendid Münchenis aprillis 2021?
- Kuidas teati juba 2019 aastal, et just enne COVID-pandeemiat on vaja FDAs registeerida rõugeviiruse vaktsiinid?
Kui me veel mäletame siis, kuni 2020 a-ni oli kasuistlikke haiguspuhanguid väga vähe ja alati lokaalsed (nt. Ebola). Praegused kaks järjestikust viiruslevikut on olnud pigem erakordsed ning raskesti seostatavad loodusliku progressiooniga.
Ahviviirust ei pea paaniliselt kartma, kuna alles sümptomite ilmnemisel muutub haige nakkusohtlikuks. Terve inimene ei ole nakkusohtlik.
Kas antud viirus viib meid uude pandeemiasse näitab aeg, kuigi Belgias on juba 21 päevase isolatsioonid rakendatud nakatunutele.
Vaata lisaks :
- M. Kozlov. Monkeypox goes global: why scientists are on alertScientists are trying to understand why the virus, a less lethal relative of smallpox, has cropped up in so many populations around the world. Nature 20.05.2022, https://www.nature.com/articles/d41586-022-01421-8
- Strengthening Global Systems to Prevent and Respond to High-Consequence Biological Threats Results from the 2021 Tabletop Exercise Conducted in Partnership with the Munich Security Conferencefile:///Users/helenlasn/Downloads/NTI_Paper_BIO-TTX_Final%20(2).pdf
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/monkeypox