Kristi Loigo: Tiia, Sina oled 20 aastat pulmi korraldanud ja tahad teha Eesti esimest veebipõhist pulmaseminari, räägi palun sellest ideest lähemalt.
Idee tekkis koostöös Rahvameedia platvormiga. Meil Eestis tänini varem kusagil sellist platvormi ei olnud, kus antaks aktuaalset teavet pulmakorralduse, peokorralduse kohta – väga paljud pulmasegmendid haakuvad ju ka peokorraldusega. Meie koos Sinuga otsustasime seda teha ausalt, st et me ei ilusta selle teemaga seonduvat. Et inimesed, kes hakkavad pidu või pulma korraldama, teaksid, mis ohtude ja riskidega nad silmitsi seisavad, kui otsustavad seda teha ise.
Kas inimesed tahavad oma pulma korraldada ise eelkõige seetõttu, et see on nende hinnagul kallis?
Inimesed sageli arvavad, et pulmakorraldaja puhul on juures üks lisainimene, kes küsib raha. Aga nad ei oska vahel tulla selle peale, et pulmakorraldajast võib olla neile väga suur abi. Kui noorpaar hakkab korraldama pulma, siis nad teevad seda esimest korda. Minul on kogemus paarikümne aasta jooksul juba 800-900 pulma ringis. Mul on ülevaade teemadest, mis võivad äparduda ja miks. Ühtlasi on mul kogu pulmamaastik teada ja oskan hinnata, kes just Sinu pulma sobivad. Mina oskan nõu anda stiili osas, milles pulmapaar soovib pulma korraldada, nii et see sobiks kokku nende olemusega.
Toon siia ühe näite. Paarkümmend aastat tagasi oli see aeg, mil inimesed liikusid kiiresti lihtsatelt ametikohtadelt firmajuhtideks ja käibed olid miljonites. Oli tegemist ühe sellise peigmehega, kes liikus autojuhist suurfirma juhiks. Peigmehe sõpruskond oli jäänud aga endisse lihtsasse keskkonda, ainult tema üksi oli lennanud äriliselt kõrgele. Ja nüüd ta tahtis oma sugulastele-sõpradele pakkuda parimat. Tol ajal oli Maardu mõis kõige uhkem koht ja ta tellis sinna parimad söögid ja parimad tegijad. Ja kõik isegi sujus, korralduse pool oli hea. Ehkki ma küsisin noorpaari käest, mis valdkonnas nende külalised töötavad, mis on nende huvid. Ja mulle tundus endale, et tegelikult looduslik rahulik paik võiks sellele pulmale rohkem sobida, sest mõis on ikkagi väljapeetum koht. Ning mu sisetunne osutus õigeks – külalised saabusid ja pidu käima ei läinud, sest nad tundsid end kohmetuna. Nad olid pärit lihtsatest tingimustest ning tundsid end seal mõisas võõrkehadena. Ja nad ei sulanudki üles ja peigmees oli hädas, sest ta püüdis pakkuda parimat.


Pulmakorraldaja näeb oma kogemustele tuginedes ära, milline koht võiks pulmapeoks kõige paremini sobida. Pulmakorraldajal on teada tegijate maailm, kogemustepagas on suur ja pulmakorraldajad saavad pakkuda ka allahindluse protsenti.
Kõige suurem kasu pulmakorraldaja kaasamisel on see, et välditakse ebaõnnestumisi korraldusel?
Toon jälle ühe näite. Üks pruut oli vaadanud “Vapraid ja ilusaid” ning teda inspireeris koht, kus pruut tuli mööda mereäärt hobusega. Ma kunagi ühtegi ideed ära ei tapa, aga hakkasin küsima, et kuidas ta ennast ise selles olukorras näeb? Kas ta on hobustega tegelenud? Ta vastas, et ei ole. Mina seepeale, et üks asi on filmis ja teine elus. Kui filmimisel pruut seitse korda vette kukub ja üks kord jääb sadulasse, siis meie näeme seda ühte korda. Aga elus Sul ei ole seitset võimalust. Kõik sellised erilised olukorrad ma alati arutan noorpaariga läbi. Ja kui klient teadlikult võtab selle riski ja ikkagi kukub, siis ei ole sinna midagi teha. Ma ei hakka ideed maha tegema, kui olen teda hoiatanud. Aga tavaliselt nad siis ikkagi mõtlevad ringi. Ja teisi analoogseid asju tahetakse – küll näiteks kuuekihilisi torte, mis kukuvad ümber, sest neid on raske transportida. Küll tahetakse hoida kokku tordi transpordi pealt, et keegi toob autoga, aga suvel on pagasiruumis tohutu kuumus, nii et tort kas laguneb või muutub söögikõlbmatuks. Ja palju muud taolist.
Selliseid juhtumeid teame kõik, kus pruut öö läbi hakkis salatit, vanaema marineeris liha, õde tegi täidetud mune, keegi tegi singirulle… ning pulmapäeval on kõik närtsinud ning ei saa seda päeva nautida… Nii et kui me räägime hinnast ja sa teed seda üks kord elus, siis kas see on seda hinda väärt?
Kindlasti mitte. Paljud tulevad mu juurde seda teemat arutama, et kas korraldada ise või võtta pulmakorraldaja. Siis ma olen küsinud, milline on nende ajaline ressurss. Ja saan vastuseks, et nad käivad tööl, lapsed käivad lasteaias, siis nad käivad veel koolis ja ehitavad maja… ja siis nad soovivad veel oma pulma korraldada. Ja siis ma küsin, et kuidas nad seda ette kujutavad? Kui ka näiteks lapsed veel haigeks jäävad? Pulmakorraldus on ikkagi täiskohaga töö. Suures pulmas on 45 erinevat segmenti. Ja sa pead sellest 45 erinevast segmendist valima endale parima. See on suur töö, sa pead kohtumisi korraldama ja see ei mahu 24 tunni sisse ööpäevas. Ning sealt võibki see ühel hetkel lappama minna. Kui ma selle neile silme ette toon, siis nad saavad sellest enamasti ise ka aru. Aga kui nad valivad ise korraldamise, siis kui pruut pulma jõuab, siis ta sageli pole enam särav. Naised tegelevad pulma korraldamisega ju enamasti suuremas mahus kui mehed ja pruut on juba pulmapäeva hommikuks väsinud…
Muidugi on võimalik ka ise korraldada, kui on suur suguvõsa-sõpruskond, kes võtab enda peale olulised ülesanded ja teeb seda hästi. Aga kui selle isekorralduse vältel tol päeval ikkagi midagi juhtub, siis võtad sa ise selle riski ja see on elu ning sa ei tohi minna tujust ära.
Aga meie räägime täna selles võtmes, et mitte lasta sellist olukorda tekkida. Et pruutpaar saaks seda päeva nautida.


Tule pruudina nagu printsess kohale ja ära ole oma pulmas töötaja!
Jah! See on nii ilus ja võimas päev! Soovid ju eelkõige oma kõige kallimaga oma elu ühendada ja kutsuda kõik oma lähedased inimesed seda pühitsema! Olen näinud sellist pilti, olles pulmas dekoraatorina, kuidas pruudil on ühed paberid käes, peigmehel teised, kumbki telefoniga oma nurgas, siis nad lähevad riidu, asjad ei lähe nii nagu vaja… ja siis ongi tuksis. See ei ole siis enam pulmapäev.
See on justnagu tööpäev pruutpaarile ja külalised saavad lõbutseda…
Aga kuidas Sa, Tiia, üldse hakkasid pulmi korraldama?
Tegin Tallinnas lillepoodi ja see läks hästi. Aga soovisin teha midagi veel. Pakkusin perekonnaseisuameti kaudu lilledekoori pulmadesse ja hakkasin sealt pihta. Varsti hakati mulle ütlema, et kui sa teed dekooritöid ja tuled pulma kohale, siis miks sa ise ei korralda? Siis võtsingi selle riski ja hakkasin korraldama ning nii see kujunes. Aga dekoratsioonitöid tegin ikka paralleelselt edasi.
Kas Sul on olnud ka kurje kliente?
Pulmakorralduse töö on keeruline psühholoogiline töö. Aga kui on mingi keerulisem olukord, siis see tuleb tegelikult kohe alguses nähtavale. Ja sel juhul me nende inimestega ei liigugi edasi, sest ei ole mõtet ju vägisi pressida, kui energiad ei haaku. Ega kõik inimesed kõigiga saagi ju sobida! Mulle ei tule praegu küll meelde ühtegi sellist juhtumit, et keegi oleks olnud väga rahulolematu.
Nüüd ei ole vist kaks aastat erilist pulmamaastikku olnud sel koroona-ajal?
Sellega on läinud jah õnnetult. Eks mingeid asju olen siin teha saanud. Aga kui meil olid need covid-passid ja maskid, siis inimeste hirmufaktor oli nii kõrge, et isegi kui pruutpaar tahtis korraldada ja saatis laiali pulmakutsed, siis 80% külalistest ütles ära. Inimesed lihtsalt kartsid, ehkki nad olid vaktsineeritud. Aga samas pisemaid asju sain teha, tegin siin ühte TV3 projekti, tegin väiksemaid pulmi, aga pulmamess jäi muidugi ära. Mulle meeldivad ka väikesed pulmad, need on intiimsed ja armsad, kuigi suured pulmad muidugi on ka toredad – seal on seda melu ja dünaamilist energiat, adrenaliin läheb üles!
Tiia, mida sooviksid veel lõpetuseks noorpaaridele öelda?
Pulmakorraldaja on hindamatu väärtusega abiline nii pulmakorralduse stardijoonel kui ka pulmapäeval! Iga pulma ehitame üles nagu sipelgapesa – ikka okas okka haaval! Teate ju küll – iga okas loeb!
7.-8. mail kutsun noorpaare, kel pulma korraldamise mõtted ja kes soovivad veel kas sel suvel või siis juba pikema planeeringuga abielluda, Eesti Peo ja Pulmamessile Tallinna Lauluväljakul. Mess toimub suure kobarmessi raames ja mõlemal päeval saate otse suhelda pulmakorralduse erinevaid teenusi pakkuvate firmadega. Vt www.peomess.ee
Vaata 25. aprillil korraldatava Eesti esimese pulmakorraldusliku veebiseminari ajakava siit!

